DENTALWATER

Dr.med.dent.Jacek Nocon ,Niemcy
Dr.n.med. Jan Rauch ,Polska


„Zastosowanie naturalnej wody mineralnej o specjalnych wlasciwosciach do profilaktyki ,higieny jamy ustnej i leczenia schorzen zebow i przyzebia“ –
Nowe perspektywy dla codziennej procedury czyszczenia zebow ?

Każdy z nas czyści sobie codziennie żeby ,2 czy nawet 3 razy. To codzienna rutyna.
Prawie zawsze , odbywa się ten zabieg nad umywalka ,przy otwartym kranie z ciepla woda. Stojacej obok szklanki w której zwykle stoi szczoteczka do zebow , najczęściej albo wcale nie uzywamy przy tej okazji. Zaschle na jej dnie wyraznie widoczne, zeschnięte krople wody z resztkami pasty,która spłynęła wzdłuż raczki szczoteczki do szklanki , z poprzednich dni czy tygodni , nawet z punktu widzenia laika ,nie zachęcają do uzycia szklanki. Nachylamy się wiec nad umywalka i pluczemy sobie jame ustna woda wyplywajaca z kranu. Ta procedura trwa srednio około 2-3 minut , i w czasie tego codziennego zabiegu co najmniej 1 -2 litrow wody (cieplej,straty energii nie uwzględniamy) , splywa bezużytecznie i bezpowrotnie do kanalizacji. Załóżmy ,dla celow statystycznych ze straty wody wynosza tylko 1 litr w ciagu zabiegu i czyścimy żeby tylko dwa razy dziennie, wiec straty wody wynosza odpowiednio 2 litry dziennie.
To oznacza ,iż na przykład w Niemczech przy ogolnej liczbie ludności 80 mln (2010) codziennie bezużytecznie splywa do kanalizacji 160 mln litrow (najczęściej cieplej wody). Te dane wystarczy mnożyć dalej ; w ciagu tygodnia x 7, w ciagu roku x 365,co daje 58mld 400mln litrow (58mln400tys.metrow sześciennych) wody pitnej. Statystyka konfrontuje nas z nieprawdopodobnymi wielkościami. Przeliczmy odpowiednio do
liczby ludności w Unii Europejskiej w nowym skladzie,(600mln mieszkańców).przyjmijmy dla uproszczenia rachunku ,ze spośród nich tylko 500 mln
czysci codziennie zeby rano i wieczorem: 500mln x 2 ,daje 1mld litrow wody dziennie i odpowiednio 365 mld litrow wody rocznie strat wody pitnej w Europie.To jest 365 mln metrow szesciennych (ton).przy średnim koszcie wody pitnej za 1m sześcienny ok. 10,-€
wynosi 3,65 mld € rocznie, tylko w Europie.I tylko dlatego ,ze nie korzystamy ze szklanki ,wystarczającej ilości wody do mycia zębów.
W związku z ogolnie znanym zdaniem ekspertow i prognoz dotyczących zapasow wody pitnej w swiecie ,należy wziąć pod rozwage wszelkie rozsadne i uzasadnione możliwości oszczędności wody pitnej. Należy przemyslec nowe koncepcje wykorzystania istniejących zasobow wody ,jeszcze bardziej efektywnie ,zmienic dotychczasowe standardy myslenia. Specjaliści twierdza ,iż wody pitnej może braknąć na swiecie wczesniej niż ropy naftowej.
Woda do picia aktualnie stojaca do naszej dyspozycji ,nie jest woda o jakości sprzed 50 lat.Tak wówczas jak i dzisiaj definicja przygotowania (uzdatnienia) wody do osiągnięcia jakości wody pitnej kieruje się czysto mikrobiologicznymi kryteriami.Wszystkie bez wyjatku regulacje prawne dotyczące wody pitnej podaja jako podstawowe parametry : brak następujących bakterii ;Escherichia coli,Enterokokow i innych z bakterii z grupy Coli. Definicje ustawowe podaja ponadto liste związków chemicznych , których obecnośći nie jest siue w stanie wykluczyc.Stad tez podaje się gorna wartości graniczne ich koncentracji w wodzie, które w wodzie pitnej nie powinny zostac przekroczone.Towarzysza takim rozwiązaniom odpowiednie przepisy wykonawcze co do stalych kontroli koncentracji tych związków chemicznych.
Swiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje w opublikowanym w roku 2003 Dokumencie „Guidelines for drinking water quality”,Geneva, 2003,(WHO/SDE/WSH/03.04./25) podaje liste 125 zwiazkow chemicznych zanieczyszczen wody z dokładnym ich określeniem oraz wartościami granicznymi dla ich obecności w wodzie .
W ostatnim dziesięcioleciu zwróciły uwage i zaniepokoily naukowcow ,zajmujących się problematyka jakości wody pitnej ,zanieczyszczenia dotad nieznane ,związane z rozwojem cywilizacji ostatnich dekad, o ktorych istnieniu w tym wymiarze dotad nie zdawano sobie sprawy. Naleza do nich zanieczyszczenia chemiczno-farmaceutyczne jak:
nie w pelni metabolizowane przez ludzki organizm estrogeny z masowo zazywanych srodkow antykoncepcyjnych , również tylko czesciowo metabolizowane masowo zazywane antybiotyki , podobnie srodki przeciwbolowe i narkotyki. Ta tematyka jest przedmiotem intensywnych prac znanych instytutow naukowo-badawczych w calym swiecie.
Ponadto wpływ na jakość wody posiadaja tak wazne parametry jak: wartość pH oraz stopien twardości ,bardzo rozne w roznych miejscach.Ta problematyka znalazla sie w ostatnich latach w centrum zainteresowania placowek naukowych USA i Kanady ,gdzie w ostatnich latach opublikowano znaczna ilość badan dotyczących zależności pomiedzy stopniem twardości wody i schorzeniami serca czy ukladu pokarmowego.
W niemiecko-polskim zespole naukowo-badawczym już od dawna podjęliśmy problematyke badan jakości wody z punktu widzenia jej uzycia do codziennej higieny
jamy ustnej szeroko rozumianej jako profilaktyki schorzen zębów ,blon sluzowych jamy ustnej i przyzębia.Po dokonaniu analizy piśmiennictwa naukowego odnośnie wspomnianej tematyki postanowiliśmy określić optymalne parametry chemiczne wody,która spełniałaby wszystkie warunki stawiane przez wspolczesna profilaktyke stomatologiczna.W sprecyzowaniu kierunku dalszych badan pomogl przypadek.
Jeden z członków naszego Zespolu podczas wielokrotnych pobytow turystycznych w wysoko położonych miejscowościach alpejskich zauważył wyrazne roznice w efektywności codziennego mycia zębów ,tak co do dokładności zmywania zanieczyszczen ,złogów i jakze trudno zmywalnych zabarwien wynikajacych z picia kawy ,herbaty,czerwonego wina czy innych zabarwien pochodzenia spożywczego.Podjelismy wstępne wywiady z mieszkancami tych miejscowości , oraz niewieloma praktykującymi w okolicy lekarzami-dentystami. Rozmowy potwierdzily fakty ,mieszkancy tych okolic
posiadali optycznie znacznie jasniejsze „lepiej wymyte”żeby,i nie obserwowali krwawienia dziasel,zachowując je w wielu wypadkach komplecie do poznych lat zycia nie stosując srodkow higieny lepszych niż w w o wiele bardziej swiadomych ważności higieny jamy ustnej , zamożniejszych populacjach wielkomiejskich.
Pobrano proby lokalnej wody wodociągowej ,pitnej i poddano je badaniom chemicznym w kilku specjalistycznych laboratoriach w roznych krajach Europy.
Stwierdzilismy ,iż znaczacym czynnikiem efektywnosci codziennej procedury mycia zebow jest przede wszystkim woda ,jej jakosc ,optymalny sklad chemiczny ,jej pH,twardosc, co dotychczas zostalo pominiete przez badania naukowe w tym zakresie.Do dzisiaj zajmuje się nauka i przemysl na polu profilaktyki jamy ustnej wprowadzaniem coraz to nowszych modeli szczoteczek do zebow i prezentacja nowych receptur past do zebow w miedzyczasie prawie identycznych chemicznie
(ColgatePalmolive,Procter&Gamble,Unilever,Henkel).
Ten trzeci wazny element codziennej praktyki mycia zebow ,chemicznie optymalna woda a przede wszystkim jej wplyw na efektywnosc roznych choc dosc do siebie podobnych past do zebow nie zostal uwzgledniony.
Zasoby optymalnej wody zdolalismy odnalezc w Europie(i poza Europa ) i to w znacznych ilosciach.W wielu miejscowosciach nie tylko nie zdefiniowana jako woda mineralna,ale uzywana jako zwykla woda pitna, „wodociagowa”.
Przeprowadzone testy pozwolily na opatentowanie tych właściwości wody w Europejskim Urzedzie Patentowym ,USPTO,PCT.EPO udzielil patentu 30.3.2011.
„Dental Water” dziala tak profilaktycznie jak i terapeutycznie. A/.redukuje powstawanie plaque.B/.redukuje powstawanie kamienia nazebnego.C/.poprawia znacznie efektywnosc dzialania past do zebow,”zmywalnosc”zlogow miekkich i zabarwien pochodzenia spozywczego.D/.podwyzsza przejsciowo wartosc pH sliny.E/.stabilizuje fizjologie jamy ustnej ,redukujac ilosc patogennych bakterii odpowiedzialnych za powstawanie prochnicy i schorzen przyzebia..F/.eliminuje bakterie beztlenowe.G/.poprzez dzialanie wody powstale zasadowe srodowisko w jamie ustnej redukuje powstawanie niekkorzystnych mikropradow w przypadku wypelnien metalicznych ,metalowych elementow protetyki stalej ,ruchomej i implantow.H/.zmniejsza czestosc zapadania na schorzenia jamy ustnej typu bakteryjnego ,wirusowego i także schorzen typu grzybiczego .I/.poprawia inicjujace procesy trawienia majace swoj poczatek w jamie ustnej.
Dokonano rejestracji znaku towarowego dla wyzej opisanej wody w OHIM pod nazwa
„Dental Water” i woda do mycia zebow ,naturalna woda mineralna o specjalnych wlasciwosciach do profilaktyki ,higieny jamy ustnej i leczenia schorzen zebow i przyzebia być może w niedalekiej przyszlosci zagosci na stale w naszych lazienkach.


Erkrath,Wadowice, 28.10.2011.Adresy do korespondencji:
JNocondrEH@t-online.de

StartseiteKontakt

Dr.med.dent. Jacek Nocon