DENTALWATER - SAGLIKLI DIS SUYU

DENTALWATER, NATÜREL (DOGAL) MADENSUYU; PROFILAKSI (tüm agiz bakimi), HIJYEN, DIS ve DISETI HASTALIKLARININ TEDAVISI IÇIN. SAGLIKLI DIS TEMIZLEME SUYU.

Dr. med. dent. Jacek Nocon (Almanya)
Dr. n. med. Jan Rauch (Polonya)


„Alışılmışın dışında, kendine has özelliklere sahip olan doğal maden suyu profilaksi kullanımı, ağız hijyeni ve diş ve periodontal (kalici-genetiksel) hastalıkların tedavisi içindir.“

Olması gerektiği gibi düşünürsek, dişlerine ve ağızbakımına özen gösterenler, günde 2-3 defa – sürekli olmasa bile - Diş ve ağız bakımı yaparlar. Bu sayede vakitleri, belli bir müddet lavaboda, açık musluğun başında geçer. Herzaman elimizi uzattığımızda, normalde diş fırçasının içinde olduğu bardağa dikkat edecek olursak, uzman olmayan bir kimsenin bile seçebileceği, bardağın alt kısmında belli bir şekilde beyazımsı kalıntılar (kireç) ve eski kirlenmiş su izleri görürüz. Işte bu yüzden, bardağımızla değilde, doğrudan lavaboya eğilerek, defalarca ağzımızı çalkalarız. Ve bu alışkanlığımız 2-3 dakika sürer. Bu arada enerji tasarrufu adına ılık su kullanmaya dikkat eder ama boşuna akan suyu, kullanmadan - doğrudan, kanalizasyona akıttığımızı göremeyiz. Bilmeliyiz ki, bu sayede 1 dakika içinde, 1litre suyu geri dönüşümü mümkün olmayacak şekilde kaybederiz.
Bu demektir ki; Almanya istatistiklerini baz alacak olursak, 80 milyon nüfuslu „gelişmiş“ bir toplumda, günde 2 defadan hesaplarsak, 160milyon litre içme suyunu kanalizasyona akıtıyoruz. Matematiksel fazla teferruata girmeden, günlük 160 milyon litreyi, haftalık (7) veya senelik (365)´le hesap etmeyi size bırakıyoruz. Bu hesabı 600 milyon nüfuslu Avrupa (EU) üzerinden yaparsak, çıkan rakamlar başdöndürücü olabilir. Hesaplamayı kolaylaştırmak adına; Sadece Avrupada 500 milyon insanın günde 2 defa 2 litreden ,,1milyar litre,,, senede 365 milyar litre içme suyunu boşa akıttığını görürüz. 365 milyar litre Su, 365 milyon m⊃3; yani 365 milyon ton demektir. Metreküp´ünü 10,-€ dan hesap edecek olursak, 4milyar €´ya yakın bir makrogiderin sebebi olduğumuzu görürüz. Ve buda sadece bardak (200ml) kullanmadığımız içindir.
Suyun tasarrufunu ve su kaynaklarımızı kullanmayı, herzamankinden daha etkin bir hale getirme zorunluluğunun bilincinde olduğumuz bir dönemdeyiz.. Zaten herkesin kabul ettiği ``Gerçek`` ki, tasarrufumuzda olan su, 50 yıl önceki gibi değil. Öncesi ve sonrası bir yana içme suyunun bugünki tanımlaması, tamamen saf/net mikrobiyolojiktir. Içme suyu yönergelerin tümü mikrobiolojik parametre olarak sıradaki bakterilerin eksikliğini gösterir: Escherichia coli, Enterokokken ve diğer coliform bakterileri. Içme suyu yönergesi, ayrica kimyasal bileşikler hakkında da bir liste bildirmektedir. Bu listenin içeriği de, içme suyunun içinde bulunan bileşiklerin, kesin olarak belirlenmiş sınırlarının, geçilmemesidir. WHO (world health organisation) Dünya sağlık organizasyonu bir liste içerisinde, şu anda içme suyunun kirlenmesine sebep olan 125 kimyasal bulaşma, yani kirlenme faktörlerini, Kimyasal talimatlar doğrultusunda, azami/max. sınırlarını bildirmiştir.

Birkaç sene öncesine kadar kirlenme, ciddiye alınmasada, günümüzde şimdiye kadar bilmediğimiz içme suyu kirlenmesi örnekleri dikkatimizi çekmektedir. Mesela; metabolize olmamış kontrazeptivadan östrogen kalıntılar, antibiotik, ağrı kesici ve uyuşturucular buna dahildir. Dünyada isim yapmış akademiler, son dönemde bu konuyla daha yakından ilgileniyorlar. Dahada ötesinde; içme suyunun katılığı, ortamına/iklimine bağımlı olmakla beraber, Amerika ve Kanada,`` içme suyu katılığı ve kalp krizi arasındaki bağlantıyı``, düzenli bilimsel araştırmalarla, gün ışığına çıkarmıştır.

Su ile ilgili, günlük ağız hijyeni hakkında, kendisi tıp Doktoru aynı zamanda da diş Doktoru olan meslektaşımla dünya literatürlerinden derlediğimiz uzun yıllar süren araştırmalardan sonra, birtakim enteresan projeleri uyguladık. Sonuçları, varsayımlarımızı doğruladı, tasdik etti.
Su üzerine yapılan bu kadar araştırmalara rağmen, gördük ki ,,Günlük “diş fırçalama uygulaması için kullanılan” suyun, biolojik yapısı, kalitesi ve en uygun kimyasal bileşiminin, ne gibi önemli faktörler olduğu ,,ağız ve diş sağlığını içeren bilim dalları tarafından asla gözlemlenmemiş. Günümüzde bilim ve endüstri, diş sağlığı konusunda, pazarlarda daha verimli görünmek adına yeni diş fırça modelleri ve diş macunu formülleri çıkarmak için ugraşsalarda,, (Colgate, Palmolive, Gaba, Procter & Gamble, Unilever, Henkel etc.)Günlük ağız hijyenin üçüncü önemli parçası, kimyasal optimal olan SU, ve bu Su´yun neredeyse kimyasal formülleri ile birbirlerinden farklı olmayan diş macunları üzerine olan etkisini hiç göz önünde bulundurulmamışlar. Bizde, diğer dalda yaptığımız araştırmalar sayesinde optimal kimyasal profile sahib,,olması gerektiği gibi kaliteli, “doğa içerisinde bulunan Su´yu” arayıp bulduk.
Bir çok bilimsel buluşta olduğu gibi, bu konuda da tesadüfler bize de yardımcı oldu. Ekibimizden bir üye, yüksekalplerde bir bölgedeki ikâmeti esnasında şaşırtıcı sonuçlar gözlemledi. Kahve, Çay, kırmızı şarap veya doğal meyvasuları sayesinde ortaya gelen zor yıkanabilir, renk değişimine rağmen ,,bölge halkının dişlerindeki beyazlık ve ağız sağlığı konusundaki pozitifliğini saptadı.

Bölge halkını, bu konu üzerinde araştırmaya ve oraya yerleşik olmayan diş doktorları ile konuşmaya başladı. Ayrıntılı konuşmalar, köy sakinlerinin optik görünümüyle daha „açık renkli“ "bakımlı“ dişlerinin olduğunu. Normalde hijyenik ağız bakımında olması gerektiği gibi, kimsenin dişeti şikayeti olmadığını tespit etti.
Herkes, belirli bir marka ürünü tercih etmeden, piyasada satılan diş macunlarında alıp kullanıyorlardır.

Ilgi alanımıza girdiği için, aklımıza "su" geldi. Birçok örnek alıp, Avrupanın farklı ülkelerinde resmi laboratuarlarda incelemeler yaptırdık. Sonuçlar, Ağız hijyeninin verimliliğinin önemli faktörleri arasında, özellikle Su ´yun kendisi olduğunu tasdikledi: Yani “Suyun Kalitesi, optimal Kimyasal birleşimi, ph-değeri ve bulunduğu bölgeye göre değişebilen katılığı."

Yüksek değerlere sahip, bölge Su ´yunu, Avrupada ve Avrupa dışındaki birkaç ülkede bol miktarda bulduk. „Doğalkaynaksuyu“ olarak kabulgören bu Su´dan, kimsenin haberi olmamakla beraber, bölge halkı, bu Su´yu günlük ihtiyaçlarını karşılayan, icmesuyu-tesisatsuyu olarak kullanmakta. Labaratuar analizlerinden sonra, özelikle rahatsızlıkları ilerlemiş hastalar üzerine yaptığımız testler, tahminlerimizi birkez daha doğruladı.

Sonuç belirli bir kimyasal profile sahib olan doğal „Kaynaksuyu“, günlük ağız hijyeninin kalitesi ve verimliliği üzerine, kullanılan diş macunu veya fırçasından bağımsız olarak, çok olumlu bir etkisi vardı.

Bu sonuçlar bizi ikna etti ve böylece buluşumuzu Patent dairesine kaydettirdik. (EPO, PCT, USPTO)

Bileşimleri itibariyle, optimal kimyasal profile sahip bu doğal Kaynak suyunu, yukarda açıklanan başlık altında patentlendirip, 30.3.2011 patent belgesine (EPO-2080438)sahip olduk . „Diş temizlemesuyu“ hem profilaksi için hemde terapötik/iyileştirici etki gösterir:

plak (Biofilm) oluşumunu azaltır.

Pesek(tartar) oluşumunu azaltır.
gözle görülür şekilde, yumuşak astar ve gıda kaynaklı lekelerin temizliğinde gözle görülür şekilde katkı sağlar.

Geçici olarakta olsa (az.30 dak.) doğal tükürüğün, pH değerlerini yükseltir.

Karies ve paradontal hastalıklarının oluşumuna sebep ,Patojen bakteri azalmasına ve bu sayede Ağızboşluğu fizyolojisinin stabilizesine yarar sağlar.

Ağızboşluğu içerisinde Su kullanımından kaynaklanan alkalin ortamdaki, Metaldolgular, Metalköprüler,Hareketli protez ve Implantlarda, olumsuz Mikroakımlarının oluşumunu engeller ve anaerobik bakterileri ortadan kaldırır.

Ağız mukozasında bakteri birikimini, mantar oluşumunu ve viral hastalıkları engeller.

Ilk olarak, Ağız boşluğunda başlayan Sindirim işlemini güçlendirir.

„Dental-Water“, Logosu ve Ismi, diş temizlemesuyu olarak tescillenmiş, Alicante´de (ISP) (OHIM) Avrupa Marka Ofisi´ne kaydettirilmiş ve belgeler sunulmuştur.

Kendine has bileşimleriyle,,Profilaks, ağız sağlığı, diş bakımı ve Periodonsiyum için olan bu „Doğal kaynaksuyu“ hiç şüphemiz yok ki, yakında banyo odalarımızın vazgeçilmez ürünü olacaktir.

StartseiteKontakt

© Dr.med.dent. Jacek Nocon